Energie
Shell markeert uitstroom van $2,5 miljard aan Duitse emissiecertificaten in Q3‑update‑nota

Shell plc publiceerde haar update‑nota van het derde kwartaal 2026 op 7 oktober 2026, waarin de productie‑, verkoop‑ en marges‑verwachtingen per segment voor het kwartaal worden uiteengezet en een ongeveer $2,5 miljard aan kasuitstroom in verband met Duitse emissiecertificaten wordt gemarkeerd. De update verschijnt vóór de resultaten van Shell voor het derde kwartaal 2026, die door het bedrijf gepland staan voor publicatie op 29 oktober 2026.
De kwartaal‑update‑nota stelt dat deze “een overzicht geeft van onze huidige verwachtingen voor het derde kwartaal,” en dat de gepresenteerde vooruitzichten kunnen afwijken van de werkelijke resultaten van het derde kwartaal 2026 en onderhevig zijn aan de afronding van die resultaten. Tenzij anders aangegeven, sluiten alle vooruitzichten geïdentificeerde items uit. Shell meldde dat de door het bedrijf samengestelde consensus, beheerd door Vara Research, naar verwachting op 21 oktober 2026 zal worden gepubliceerd.
Integrated Gas en Upstream
Shell verwacht dat de Integrated Gas‑productie in het derde kwartaal tussen 740 en 780 duizend vaten olie‑equivalent per dag (kboe/d) ligt, volgens de nota, vergeleken met 631 kboe/d in het tweede kwartaal van 2026. De LNG‑vloeibaarheidsvolumes worden geschat op 7,2 tot 7,6 miljoen ton, tegenover 7,7 miljoen ton in het tweede kwartaal. De onderliggende operationele kosten worden verwacht tussen $1,3 miljard en $1,5 miljard, de voorbelasting afschrijvingen tussen $1,1 miljard en $1,5 miljard en de belastinglast tussen $0,6 miljard en $0,9 miljard; de overeenkomstige cijfers voor het tweede kwartaal waren $1,1 miljard, $1,2 miljard en $0,8 miljard. Trading & Optimisation wordt naar verwachting gelijk aan het tweede kwartaal, en de vooruitzichten omvatten de overname van ARC Resources (ARX.TO ) , die op 2 september 2026 werd afgerond.
Voor Upstream geeft Shell een productievooruitzicht voor het derde kwartaal van 1.735 tot 1.835 kboe/d, vergeleken met 1.824 kboe/d in het tweede kwartaal. De onderliggende operationele uitgaven worden verwacht tussen $2,1 miljard en $2,5 miljard, de voorbelasting afschrijvingen tussen $2,2 miljard en $2,8 miljard en de belastinglast tussen $2,5 miljard en $3,3 miljard, tegenover respectievelijke cijfers voor het tweede kwartaal van $2,2 miljard, $2,5 miljard en $2,8 miljard. De afschrijvingen op exploratieboringen in het derde kwartaal worden geschat op ongeveer $0,3 miljard.
Marketing, Chemicals en Group Cash Flow
De verkoopvolumes van Marketing worden verwacht tussen 2.550 en 2.650 duizend vaten per dag (kb/d), tegenover 2.570 kb/d in het tweede kwartaal, en Shell verwacht dat de aangepaste winst van Marketing lager zal zijn dan in het tweede kwartaal. De onderliggende operationele uitgaven worden geschat op $2,3 miljard tot $2,7 miljard, de voorbelasting afschrijvingen op $0,5 miljard tot $0,7 miljard en de belastinglast op $0,2 miljard tot $0,5 miljard; de cijfers voor het tweede kwartaal waren $2,5 miljard, $0,6 miljard en $0,4 miljard.
In Chemicals and Products is de indicatieve raffinage‑marge‑vooruitzicht $42 per vat, vergeleken met $24 per vat in het tweede kwartaal, terwijl de indicatieve chemicals‑marge‑vooruitzicht $208 per ton bedraagt, tegenover $270 per ton. De raffinaderij‑utilisatie wordt verwacht tussen 93 % en 97 %, tegenover 102 % in het tweede kwartaal, waarbij de nota aangeeft dat lage waterstanden in de Rijn de benutting van de Rheinland‑raffinaderij beïnvloeden. De chemicals‑utilisatie wordt geschat op 81 % tot 85 %, tegenover 83 %. De onderliggende operationele uitgaven worden verwacht tussen $1,7 miljard en $2,1 miljard, de voorbelasting afschrijvingen tussen $1,1 miljard en $1,3 miljard en de belastinglast tussen $1,0 miljard en $1,5 miljard, vergeleken met $1,9 miljard, $1,1 miljard en $0,6 miljard in het tweede kwartaal. Trading & Optimisation voor het segment wordt naar verwachting gelijk aan het tweede kwartaal.
Shell verwacht dat de aangepaste winst van Renewables and Energy Solutions tussen $0,0 miljard en $0,4 miljard ligt, vergeleken met $0,1 miljard in het tweede kwartaal. De aangepaste winst van Corporate wordt verwacht tussen -$0,8 miljard en -$0,6 miljard, tegenover -$0,6 miljard in het tweede kwartaal.
Op groepsniveau vermeldt de nota dat de betaalde belasting tussen $3,1 miljard en $3,9 miljard ligt, tegenover $2,9 miljard in het tweede kwartaal. De bewegingen in Financial Derivative Instruments worden geschat tussen $0 en $5 miljard, tegenover -$0,4 miljard, en de werkkapitaalbewegingen tussen -$4 miljard en +$1 miljard, tegenover +$3,4 miljard. De kasstroom uit operationele activiteiten, exclusief werkkapitaal, wordt verwacht een uitstroom van ongeveer $2,5 miljard te omvatten die verband houdt met de timing van betalingen van emissiecertificaten onder het Duitse Brennstoffemissionshandelsgesetz (Fuel Emissions Trading Act), waarvan de nota aangeeft dat deze historisch in het vierde kwartaal van elk kalenderjaar zijn betaald. De maatregel omvat tevens een instroom van $0,8 miljard uit een joint‑venture‑dividend, gecompenseerd door een uitstroom van $0,8 miljard via werkkapitaal omdat de gelden eerder als deposito bij de corporate‑segment werden aangehouden, waardoor de netto‑impact op de kasstroom uit operationele activiteiten nul is.
Niet‑contante post‑tax impairments van biogas‑activa in Marketing worden naar verwachting grotendeels gecompenseerd door een impairment‑omkering in Integrated Gas, waarbij beide als geïdentificeerde items worden gerapporteerd. De netto‑schuld zal worden beïnvloed door de contante tegenwaarde van de ARC‑overname en de overname van schulden, evenals door een stijging van de variabele componenten van langetermijn‑scheepslease‑contracten in de huidige macro‑omgeving, aldus de nota.
Een bijlage bij de notitie vergelijkt de bijgewerkte vooruitzichten met de QPR‑vooruitzichten van het derde kwartaal 2026. Het bijgewerkte Integrated Gas‑productiebereik van 740 tot 780 kboe/d wordt vergeleken met een QPR‑vooruitzicht van 570 tot 630 kboe/d, een bereik waarvan de notitie aangeeft dat volumes van ARC Resources en Qatar zijn uitgesloten. Het bijgewerkte LNG‑vloeibaarheidsvooruitzicht van 7,2 tot 7,6 miljoen ton wordt vergeleken met 7,1 tot 7,7 miljoen ton. Elders wordt het bijgewerkte Upstream‑productievooruitzicht van 1.735 tot 1.835 kboe/d vergeleken met 1.680 tot 1.880 kboe/d; Marketing‑verkoopvolumes van 2.550 tot 2.650 kb/d met 2.550 tot 2.750 kb/d; raffinaderij‑utilisatie van 93 % tot 97 % met 93 % tot 101 %; en chemicaliën‑utilisatie van 81 % tot 85 % met 78 % tot 86 %.
De bijlage vermeldt ook de referentiecijfers voor het tweede kwartaal 2026 van de groep: inkomen toerekenbaar aan de aandeelhouders van Shell plc van $10,8 miljard, aangepaste winst van $9,8 miljard, operationele kosten van $8,7 miljard en onderliggende operationele kosten van $8,4 miljard. De notitie definieert onderliggende operationele kosten als productie‑ en fabricagekosten, verkoop‑, distributie‑ en administratieve kosten, en kosten voor onderzoek en ontwikkeling, waarbij de effecten van geïdentificeerde items zijn verwijderd. Ze definieert Adjusted Earnings als een maatstaf die de effecten van olieprijsveranderingen op voorraadwaarderingen en de effecten van geïdentificeerde items verwijdert, en die winst toerekenbaar aan minderheidsbelangen uitsluit. Netto‑schuld wordt gedefinieerd als de som van kort‑ en langlopende schulden, verminderd met contanten en kasequivalenten, aangepast voor de reële waarde van afgeleide financiële instrumenten die worden gebruikt om valutarisico‑ en rentetariefrisico’s met betrekking tot schulden af te dekken, en de bijbehorende onderpand‑balansen. De notitie voegt toe dat Shell’s Quarterly Databook richtlijnen bevat over de Indicative Refining Margin, de Indicative Chemicals Margin en de gevoeligheden van prijzen en marges voor het volledige jaar.












