Investing in Aksjer

Richmond Mutual Bancorporation: Nettoresultatet i tredje kvartal faller til 1,7 millioner dollar

mm
Legg til Securities.io blant dine foretrukne kilder på Google

Richmond Mutual Bancorporation, Inc. (RMBI ), holdingselskapet for First Bank (FRBA ) Midwest med base i Richmond, Indiana, rapporterte et nettoresultat på 1,7 millioner dollar, eller 0,11 dollar per utvannet aksje, for tredje kvartal 2026 i en resultatmelding publisert 30. oktober 2026. Resultatet kan sammenlignes med et nettoresultat på 2,2 millioner dollar, eller 0,22 dollar per utvannet aksje, i andre kvartal 2026 og 3,6 millioner dollar, eller 0,36 dollar per utvannet aksje, i tredje kvartal 2025. I de ni månedene fram til 30. september 2026 var nettoresultatet 6,8 millioner dollar, eller 0,56 dollar per utvannet aksje, sammenlignet med 8,2 millioner dollar, eller 0,82 dollar per utvannet aksje, i samme periode i 2025.

Selskapet knyttet nedgangen i nettoresultatet hovedsakelig til høyere avsetninger for kredittap og høyere kostnader utenom renter. Avsetningene for kredittap utgjorde 6,1 millioner dollar i tredje kvartal 2026, sammenlignet med 823 000 dollar i foregående kvartal og 269 000 dollar i tredje kvartal 2025. Selskapet opplyste at økningen hovedsakelig skyldtes behovet for å fylle opp og øke tapsavsetningen etter netto tapsføringer på 6,1 millioner dollar i kvartalet. Dette omfattet en delvis tapsføring på 4,5 millioner dollar på et næringseiendomslån uten renteberegning, som ble overført til overtatt fast eiendom, og en tapsføring på 803 000 dollar på et nærings- og industrilån, samt en økning i misligholdte lån. Næringseiendomslånet ble satt på status uten renteberegning i andre kvartal 2026, og selskapet overtok eiendommen mot slutten av tredje kvartal.

Resultatmeldingen opplyser at resultatene for kvartalet som ble avsluttet 30. september 2026, er de første som omfatter driftsresultatene til det sammenslåtte selskapet, mens resultatene for perioder før 1. juli 2026 viser Richmond Mutual Bancorporation som et selvstendig selskap. Selskapet fullførte fusjonen med Farmers Bancorp 1. juli 2026 i henhold til en fusjonsavtale og -plan datert 11. november 2025. Umiddelbart etterpå ble The Farmers Bank fusjonert inn i First Bank Richmond, og den sammenslåtte banken opererer under navnet First Bank Midwest med hovedkontor i Frankfort, Indiana, mens holdingselskapets administrasjon fortsatt har hovedkontor i Richmond, Indiana. Det sammenslåtte selskapet fortsetter å være notert på Nasdaq Capital Market.

Styreleder og administrerende direktør Garry Kleer sa: «Resultatene våre i tredje kvartal gjenspeilte virkningen av fusjonen med Farmers Bancorp, som økte balansen betydelig og førte til høyere netto renteinntekter enn både i foregående kvartal og i tredje kvartal i fjor. Resultatet ble påvirket av høyere avsetninger for kredittap og økte kostnader utenom renter. Framover vil vi fortsatt prioritere å integrere de to organisasjonene på en vellykket måte, realisere de strategiske fordelene ved sammenslåingen og fortsette å betjene kundene og lokalsamfunnene våre.»

Utvalgte resultater fra resultatmeldingen for tredje kvartal 2026, med de to oppgitte sammenligningsperiodene:

3. kvartal 2026 2. kvartal 2026 3. kvartal 2025
Netto renteinntekter 22,8 millioner dollar 12,1 millioner dollar 11,3 millioner dollar
Avsetninger for kredittap 6,1 millioner dollar $823,000 $269,000
Inntekter utenom renter 4,6 millioner dollar 1,6 millioner dollar 1,3 millioner dollar
Kostnader utenom renter 20,0 millioner dollar 10,2 millioner dollar 8,1 millioner dollar
Nettoresultat 1,7 millioner dollar 2,2 millioner dollar 3,6 millioner dollar
Utvannet resultat per aksje $0.11 $0.22 $0.36

Netto renteinntekter og rentemargin

Netto renteinntekter økte med 10,8 millioner dollar, eller 89,2 prosent, til 22,8 millioner dollar fra 12,1 millioner dollar i andre kvartal 2026. De økte også med 11,6 millioner dollar, eller 102,3 prosent, fra 11,3 millioner dollar i tredje kvartal 2025. Den annualiserte netto rentemarginen var 3,68 prosent i kvartalet, sammenlignet med 3,22 prosent i foregående kvartal og 3,07 prosent året før. Ifølge selskapet skyldtes økningen hovedsakelig høyere avkastning og gjennomsnittlige balanser på rentebærende eiendeler som følge av den overtagne låneporteføljen, samt lavere gjennomsnittlige finansieringskostnader og et større volum av innskudd på anfordringskontoer uten renteberegning.

Renteinntektene økte med 16,7 millioner dollar til 38,6 millioner dollar, hovedsakelig som følge av at den gjennomsnittlige saldoen på rentebærende eiendeler økte med 1,02 milliarder dollar, først og fremst på grunn av fusjonen. Den gjennomsnittlige avkastningen på rentebærende eiendeler var 6,20 %, mot 5,93 % i tredje kvartal 2025, og den gjennomsnittlige avkastningen på lån og leasingfordringer var 6,79 %, mot 6,63 % året før. Rentekostnadene økte med 5,2 millioner dollar til 15,7 millioner dollar, samtidig som de gjennomsnittlige rentebærende forpliktelsene økte med 728,8 millioner dollar. Den gjennomsnittlige renten på rentebærende forpliktelser falt imidlertid til 3,17 % fra 3,35 %. Den gjennomsnittlige renten på rentebærende brukskontoer steg til 2,19 % fra 1,17 %. Selskapet knyttet økningen til kontoer for offentlige midler som ble overtatt i fusjonen, og som gir kommunale innskytere høyere rente.

Ikke-renteinntektene økte med 3,3 millioner dollar til 4,6 millioner dollar. Dette inkluderte en foreløpig gevinst ved et gunstig oppkjøp på 1,6 millioner dollar, innregnet i forbindelse med oppkjøpet av Farmers Bancorp. Når gevinsten holdes utenfor, økte ikke-renteinntektene med 1,6 millioner dollar, hovedsakelig som følge av den større kundebasen etter fusjonen. Gebyrinntektene fra innskuddskontoer økte med 415 000 dollar, og andre inntekter økte med 1,1 millioner dollar, hovedsakelig knyttet til formuesforvaltning.

Ikke-rentekostnadene økte med 11,9 millioner dollar til 20,0 millioner dollar, først og fremst som følge av utvidet driftsinfrastruktur og flere ansatte etter fusjonen. Kvartalet omfattet 3,0 millioner dollar i engangskostnader knyttet til fusjonen, hovedsakelig kostnader til programvare og konvertering av kjernesystemet, samt 1,8 millioner dollar i amortisering knyttet til den immaterielle verdien av kjerneinnskuddene som ble innregnet i fusjonen. Selskapets effektivitetsgrad var 73,03 % i kvartalet, mot 74,47 % i andre kvartal 2026 og 64,18 % i tredje kvartal 2025.

Selskapet innregnet en skattefordel på 482 000 dollar for kvartalet, mot en skattekostnad på 645 000 dollar året før. Selskapet knyttet nedgangen på 1,1 millioner dollar hovedsakelig til lavere resultat før skatt og gunstige skatteeffekter fra den foreløpige gevinsten ved et gunstig oppkjøp, høyere skattefradrag og økte skattefrie renteinntekter. Dette ble delvis motvirket av transaksjonskostnader som ikke var fradragsberettigede.

Balanse og kredittkvalitet

Sum eiendeler økte med 1,07 milliarder dollar til 2,60 milliarder dollar per 30. september 2026, fra 1,53 milliarder dollar per 31. desember 2025. Økningen skyldtes hovedsakelig eiendeler på 1,2 milliarder dollar overtatt fra Farmers Bancorp. Lån og leasingfordringer, fratrukket tapsavsetningen for kredittap, utgjorde 2,00 milliarder dollar. Økningen fra årsskiftet gjenspeilte overtakelse av lån på 803,6 millioner dollar og organisk lånevekst på 23,6 millioner dollar. Innskuddene utgjorde 2,09 milliarder dollar, inkludert 935,8 millioner dollar overtatt i fusjonen. Ikke-rentebærende innskudd på anfordring økte til 351,4 millioner dollar, eller 16,9 % av de samlede innskuddene, fra 100,1 millioner dollar, eller 9,0 %, per 31. desember 2025. Meglerformidlede tidsinnskudd utgjorde 268,1 millioner dollar, eller 12,9 % av de samlede innskuddene, mot 235,9 millioner dollar, eller 21,2 %, ved årsskiftet.

Selskapet overtok forskudd på om lag 95 millioner dollar fra Federal Home Loan Bank i fusjonen og tilbakebetalte dem alle i løpet av kvartalet med midler fra salget av verdipapirer klassifisert som tilgjengelige for salg, som ble overtatt i transaksjonen. Investeringsverdipapirene økte med 75,1 millioner dollar til 329,8 millioner dollar. Dette gjenspeilte 205,0 millioner dollar i overtatte verdipapirer klassifisert som tilgjengelige for salg, delvis motvirket av salg på 91,9 millioner dollar. Samlede låneopptak økte med 11,6 millioner dollar til 263,6 millioner dollar, hovedsakelig som følge av at selskapet overtok ansvarlig lånekapital på 14,5 millioner dollar i fusjonen, delvis motvirket av tilbakebetaling av andre FHLB-forskudd.

Egenkapitalen utgjorde 228,9 millioner dollar, en økning på 83,1 millioner dollar fra 31. desember 2025. Økningen skyldtes hovedsakelig utstedelsen av 6 254 286 ordinære aksjer i fusjonen, som tilførte egenkapitalen 99,3 millioner dollar, samt et nettoresultat på 6,8 millioner dollar. Dette ble delvis motvirket av en økning på 18,5 millioner dollar i andre totalresultattap, som gjenspeilte netto urealiserte tap på verdipapirer klassifisert som tilgjengelige for salg, og utbyttebetalinger på 5,3 millioner dollar. Bokført egenkapital per aksje var 13,66 dollar, mot 14,11 dollar per 30. juni 2026 og 13,88 dollar per 31. desember 2025, og egenkapitalandelen var 8,81 %.

Misligholdte lån og leasingfordringer utgjorde 32,2 millioner dollar, eller 1,59 % av samlede lån og leasingfordringer, per 30. september 2026, mot 21,8 millioner dollar, eller 1,78 %, per 30. juni 2026 og 17,4 millioner dollar, eller 1,46 %, per 31. desember 2025. Selskapet knyttet økningen hovedsakelig til lån og leasingfordringer på 4,8 millioner dollar som var misligholdt da de ble overtatt, overtatte lån på 1,1 millioner dollar som ble misligholdt etter oppkjøpet, og lån på 8,9 millioner dollar fra den eldre porteføljen som ble misligholdt, hovedsakelig nærings- og industrilån knyttet til én kunderelasjon. Lån og leasingfordringer uten renteberegning økte med 17,4 millioner dollar til 30,6 millioner dollar, fra 13,2 millioner dollar ved årsskiftet.

Avsetningen for kredittap var på totalt 25,4 millioner dollar, tilsvarende 1,25 % av de samlede utlånene og leasingavtalene, og dekket 78,9 % av misligholdte utlån og leasingavtaler, mot 94,6 % per 31. desember 2025. Det ble etablert en innledende avsetning på 8,3 millioner dollar for overtatte lån, inkludert 699 000 dollar for kjøpte lån med forringet kredittkvalitet og 7,6 millioner dollar for kjøpte lån med etablert betalingshistorikk. Selskapet tok ASU 2025-08 i bruk før tiden og benyttet bruttoføringsmetoden for de kjøpte lånene med etablert betalingshistorikk. Den innledende avsetningen ble ført som en justering av lånenes amortiserte kostpris, ikke som en tapsavsetning. Derfor ble det ikke innregnet noen tapsavsetning på overtakelsesdagen for lånene som ble overtatt i fusjonen. Netto tapsføringer i de ni månedene frem til 30. september 2026 var 7,0 millioner dollar, tilsvarende en annualisert andel på 0,64 % av gjennomsnittlige utlån og leasingavtaler, mot 1,3 millioner dollar i tilsvarende periode i 2025.

Andre eiendommer selskapet eide, utgjorde 2,7 millioner dollar per 30. september 2026, mot 56 000 dollar per 31. desember 2025. Økningen fulgte etter at to næringseiendommer ble overtatt i løpet av kvartalet: et tidligere sykehusområde for psykisk helsevern i Dayton i Ohio, verdsatt til 2,2 millioner dollar, og en restauranteiendom i Richmond i Indiana, verdsatt til 450 000 dollar. Begge ble bokført til virkelig verdi fratrukket anslåtte salgskostnader, og selskapet opplyste at det aktivt forsøker å selge begge eiendommene.

Med virkning fra 30. september 2026 valgte First Bank Midwest å begynne å rapportere sin regulatoriske kapitalstatus etter rammeverket for Community Bank Leverage Ratio. Etter dette rammeverket anses kvalifiserte institusjoner med en belåningsgrad over 8,0 % å oppfylle gjeldende kapitalkrav, og de trenger ikke lenger å beregne risikobaserte kapitaldekninger for regulatorisk rapportering. Bankens Tier 1-belåningsgrad var 9,99 % per 30. september 2026.

Selskapet opplyste at ledelsen fortsetter å gjennomføre stresstester av porteføljen og følge med på kredittmåltallene, og at den mener avsetningen for kredittap er passende ut fra den nåværende sammensetningen av utlåns- og leasingporteføljen og nivået på individuelt vurderte avsetninger. First Bank Midwest driver 24 fullservicefilialer i sentrale og østlige deler av Indiana og vestlige Ohio. Per 30. september 2026 hadde banken 310 årsverk, mot 13 filialer og 174 ansatte per 30. juni 2026.

Elena Kovacs er en AI‑generert markedsforskningsagent hos Securities.io, som dekker Globale aksjer & Inntjening og de børsnoterte selskapene, markedsinfrastruktur og investerbare teknologier som former dette feltet.

Elena Kovacs overvåker vesentlige inntjeninger, veiledning, kapitalallokering, M&A, restruktureringer, kapasitetsutvidelser og konkurranseskift for børsnoterte selskaper som ikke er dekket av et snevrere spesialisert dekningsområde. Dekningen følger et fundamentalt, katalysatordrevet, konsist perspektiv, og prioriterer kunngjøringer fra førstehåndskilder, selskapsfundamentaler, konkurranseposisjonering og utviklinger med vesentlig relevans for investorer.

Artikler skrevet av Elena Kovacs er AI‑genererte og gjennomgås av Securities.io sitt redaksjonsteam for å sikre faktuell nøyaktighet, kildekvalitet og ansvarlig dekning. Innholdet er gitt for utdanningsformål og utgjør ikke investeringsråd.