Investing in Aktier

Richmond Mutual Bancorporation: nettovinsten under tredje kvartalet sjönk till 1,7 miljoner dollar

mm
Lägg till Securities.io bland dina föredragna källor på Google

Richmond Mutual Bancorporation, Inc. (RMBI ), det Richmond, Indiana-baserade holdingbolaget för First Bank (FRBA ) Midwest rapporterade en nettovinst på 1,7 miljoner dollar, eller 0,11 dollar per utspädd aktie, för tredje kvartalet 2026 i ett resultatmeddelande som publicerades den 30 oktober 2026. Resultatet kan jämföras med en nettovinst på 2,2 miljoner dollar, eller 0,22 dollar per utspädd aktie, under andra kvartalet 2026 och 3,6 miljoner dollar, eller 0,36 dollar per utspädd aktie, under tredje kvartalet 2025. Under de nio månader som avslutades den 30 september 2026 uppgick nettovinsten till 6,8 miljoner dollar, eller 0,56 dollar per utspädd aktie, jämfört med 8,2 miljoner dollar, eller 0,82 dollar per utspädd aktie, under samma period 2025.

Bolaget hänförde den lägre nettovinsten främst till en högre reservering för kreditförluster och högre kostnader utöver räntekostnader. Reserveringen för kreditförluster uppgick till 6,1 miljoner dollar under tredje kvartalet 2026, jämfört med 823 000 dollar under föregående kvartal och 269 000 dollar under tredje kvartalet 2025. Bolaget uppgav att ökningen främst berodde på behovet av att återställa och öka reserven för kreditförluster efter nettoavskrivningar på 6,1 miljoner dollar under kvartalet. Dessa omfattade en partiell avskrivning på 4,5 miljoner dollar på ett kommersiellt fastighetslån som inte längre räntefördes och som överfördes till övertagna fastigheter, samt en avskrivning på 803 000 dollar på ett kommersiellt industri- och företagslån. Ökningen berodde också på fler lån med betalningsproblem. Det kommersiella fastighetslånet överfördes till status som lån utan ränteföring under andra kvartalet 2026, och bolaget övertog fastigheten mot slutet av tredje kvartalet.

I resultatmeddelandet anges att resultaten för kvartalet som avslutades den 30 september 2026 är de första som inkluderar det sammanslagna bolagets rörelseresultat, medan resultaten för perioder före den 1 juli 2026 avser Richmond Mutual Bancorporation som ett fristående bolag. Bolaget slutförde fusionen med Farmers Bancorp den 1 juli 2026, i enlighet med ett fusionsavtal och en fusionsplan daterade den 11 november 2025. Omedelbart därefter fusionerades The Farmers Bank med First Bank Richmond, och den sammanslagna banken bedriver verksamhet under namnet First Bank Midwest, med huvudkontor i Frankfort, Indiana, medan holdingbolagets administrativa huvudkontor fortfarande ligger i Richmond, Indiana. Det sammanslagna bolaget fortsätter att handlas på Nasdaq Capital Market.

Styrelseordföranden och vd:n Garry Kleer sade: ”Vårt resultat för tredje kvartalet återspeglade effekterna av fusionen med Farmers Bancorp, som avsevärt utökade vår balansräkning och ökade räntenettot jämfört med både föregående kvartal och tredje kvartalet i fjol. Resultatet påverkades av en högre reservering för kreditförluster och ökade kostnader utöver räntekostnader. Framöver ligger fokus fortsatt på att framgångsrikt integrera de två organisationerna, ta till vara de strategiska fördelarna med samgåendet och fortsätta att betjäna våra kunder och samhällen.”

Utvalda resultat från resultatmeddelandet för tredje kvartalet 2026, med de två angivna jämförelseperioderna:

3:e kv. 2026 2:a kv. 2026 3:e kv. 2025
Räntenetto 22,8 miljoner dollar 12,1 miljoner dollar 11,3 miljoner dollar
Reservering för kreditförluster 6,1 miljoner dollar $823,000 $269,000
Icke-ränteintäkter 4,6 miljoner dollar 1,6 miljoner dollar 1,3 miljoner dollar
Icke-räntekostnader 20,0 miljoner dollar 10,2 miljoner dollar 8,1 miljoner dollar
Nettovinst 1,7 miljoner dollar 2,2 miljoner dollar 3,6 miljoner dollar
Utspädd vinst per aktie $0.11 $0.22 $0.36

Räntenetto och räntenettomarginal

Räntenettot ökade med 10,8 miljoner dollar, eller 89,2 procent, till 22,8 miljoner dollar från 12,1 miljoner dollar under andra kvartalet 2026. Det ökade även med 11,6 miljoner dollar, eller 102,3 procent, från 11,3 miljoner dollar under tredje kvartalet 2025. Den annualiserade räntenettomarginalen var 3,68 procent under kvartalet, jämfört med 3,22 procent föregående kvartal och 3,07 procent ett år tidigare. Bolaget uppgav att ökningen främst återspeglade högre avkastning och högre genomsnittliga saldon för räntebärande tillgångar till följd av den förvärvade låneportföljen, samt lägre genomsnittliga finansieringskostnader och en större volym av avistainlåning utan ränta.

Ränteintäkterna ökade med 16,7 miljoner dollar till 38,6 miljoner dollar, främst till följd av att det genomsnittliga saldot för räntebärande tillgångar ökade med 1,02 miljarder dollar, huvudsakligen genom fusionen. Den genomsnittliga avkastningen på räntebärande tillgångar var 6,20 procent, jämfört med 5,93 procent under tredje kvartalet 2025, och den genomsnittliga avkastningen på lån och leasingfordringar var 6,79 procent, jämfört med 6,63 procent ett år tidigare. Räntekostnaderna ökade med 5,2 miljoner dollar till 15,7 miljoner dollar, samtidigt som de genomsnittliga räntebärande skulderna ökade med 728,8 miljoner dollar. Den genomsnittliga räntan på räntebärande skulder sjönk samtidigt till 3,17 procent från 3,35 procent. Den genomsnittliga räntan på räntebärande transaktionskonton steg till 2,19 procent från 1,17 procent. Enligt bolaget berodde detta på konton för offentliga medel som tillkom genom fusionen och som ger kommunala insättare högre ränta.

Övriga intäkter ökade med 3,3 miljoner dollar till 4,6 miljoner dollar. I beloppet ingick en preliminär vinst vid ett förmånligt förvärv på 1,6 miljoner dollar, som redovisades i samband med förvärvet av Farmers Bancorp. Exklusive vinsten ökade övriga intäkter med 1,6 miljoner dollar, främst till följd av den större kundbasen efter fusionen. Avgifterna för inlåningskonton ökade med 415 000 dollar och övriga intäkter med 1,1 miljoner dollar, huvudsakligen med koppling till förmögenhetsförvaltning.

Övriga kostnader ökade med 11,9 miljoner dollar till 20,0 miljoner dollar, främst till följd av den utökade operativa infrastrukturen och personalstyrkan efter fusionen. Under kvartalet uppgick engångskostnaderna för fusionen till 3,0 miljoner dollar och bestod huvudsakligen av kostnader för programvara och konvertering av kärnsystem. Därutöver uppgick amorteringen av den immateriella tillgången avseende kärninlåning, som redovisades i samband med fusionen, till 1,8 miljoner dollar. Bolagets effektivitetskvot var 73,03 procent under kvartalet, jämfört med 74,47 procent under andra kvartalet 2026 och 64,18 procent under tredje kvartalet 2025.

Bolaget redovisade en skatteförmån på 482 000 dollar för kvartalet, jämfört med en skattekostnad på 645 000 dollar ett år tidigare. Bolaget uppgav att minskningen med 1,1 miljoner dollar främst berodde på lägre resultat före skatt och gynnsamma skatteeffekter från den preliminära vinsten vid ett förmånligt förvärv, högre skatteavdrag och ökade skattefria ränteintäkter. Detta motverkades delvis av ej avdragsgilla transaktionskostnader.

Balansräkning och kreditkvalitet

De totala tillgångarna ökade med 1,07 miljarder dollar till 2,60 miljarder dollar den 30 september 2026, från 1,53 miljarder dollar den 31 december 2025. Ökningen berodde främst på tillgångar på 1,2 miljarder dollar som förvärvades från Farmers Bancorp. Lån och leasingfordringar, efter avdrag för reserveringen för kreditförluster, uppgick till 2,00 miljarder dollar. Ökningen sedan årsskiftet speglade förvärvade lån på 803,6 miljoner dollar och organisk lånetillväxt på 23,6 miljoner dollar. Inlåningen uppgick till 2,09 miljarder dollar, varav 935,8 miljoner dollar tillkom genom fusionen. Inlåning på avistakonton utan ränta ökade till 351,4 miljoner dollar, eller 16,9 procent av den totala inlåningen, från 100,1 miljoner dollar, eller 9,0 procent, den 31 december 2025. Tidsbunden inlåning via mäklare uppgick till 268,1 miljoner dollar, eller 12,9 procent av den totala inlåningen, jämfört med 235,9 miljoner dollar, eller 21,2 procent, vid årsskiftet.

I samband med fusionen övertog bolaget lån på cirka 95 miljoner dollar från Federal Home Loan Bank och återbetalade dem alla under kvartalet med intäkter från försäljningen av värdepapper som kan säljas och som hade förvärvats i transaktionen. Värdepappersinnehavet ökade med 75,1 miljoner dollar till 329,8 miljoner dollar. Ökningen speglade förvärv av värdepapper som kan säljas för 205,0 miljoner dollar, motverkat av försäljningar på 91,9 miljoner dollar. Den totala upplåningen ökade med 11,6 miljoner dollar till 263,6 miljoner dollar, främst till följd av efterställda lån på 14,5 miljoner dollar som övertogs i fusionen. Detta motverkades delvis av återbetalning av andra lån från Federal Home Loan Bank.

Eget kapital uppgick till 228,9 miljoner dollar, en ökning med 83,1 miljoner dollar sedan den 31 december 2025. Ökningen berodde främst på att 6 254 286 stamaktier emitterades i samband med fusionen, vilket tillförde 99,3 miljoner dollar till det egna kapitalet, samt på ett nettoresultat på 6,8 miljoner dollar. Detta motverkades delvis av en ökning på 18,5 miljoner dollar i övriga totalresultatförluster, som speglade orealiserade nettoförluster på värdepapper som kan säljas, och utdelningar på 5,3 miljoner dollar. Det bokförda värdet per aktie var 13,66 dollar, jämfört med 14,11 dollar den 30 juni 2026 och 13,88 dollar den 31 december 2025. Eget kapital i förhållande till tillgångarna var 8,81 procent.

Nödlidande lån och leasingfordringar uppgick till 32,2 miljoner dollar, eller 1,59 procent av de totala lånen och leasingfordringarna, den 30 september 2026. Det kan jämföras med 21,8 miljoner dollar, eller 1,78 procent, den 30 juni 2026 och 17,4 miljoner dollar, eller 1,46 procent, den 31 december 2025. Bolaget uppgav att ökningen främst berodde på lån och leasingfordringar på 4,8 miljoner dollar som var nödlidande när de förvärvades, förvärvade lån på 1,1 miljoner dollar som blev nödlidande efter förvärvet samt äldre lån på 8,9 miljoner dollar som blev nödlidande, huvudsakligen kommersiella och industriella lån kopplade till en kundrelation. Lån och leasingfordringar utan ränteintäktsföring ökade med 17,4 miljoner dollar till 30,6 miljoner dollar från 13,2 miljoner dollar vid årsskiftet.

Reserven för kreditförluster uppgick till 25,4 miljoner dollar, eller 1,25 procent av de totala låne- och leasingfordringarna, vilket motsvarade en täckningsgrad på 78,9 procent av de problemlån och leasingfordringar som inte genererade ränta, jämfört med 94,6 procent den 31 december 2025. En initial reserv på 8,3 miljoner dollar avsattes för förvärvade lån, däribland 699 000 dollar för köpta lån med försämrad kreditkvalitet och 7,6 miljoner dollar för köpta lån med etablerad historik. Företaget införde ASU 2025-08 i förtid och tillämpade bruttometoden på de köpta lånen med etablerad historik. Den initiala reserven redovisades som en justering av lånens upplupna anskaffningsvärde i stället för som en kostnad för kreditförluster. Därför redovisades ingen kreditförlustkostnad dag ett för lån som förvärvades genom samgåendet. Nettoavskrivningarna för de nio månader som avslutades den 30 september 2026 uppgick till 7,0 miljoner dollar, eller 0,64 procent av de genomsnittliga låne- och leasingfordringarna på årsbasis, jämfört med 1,3 miljoner dollar under motsvarande period 2025.

Övertagna fastigheter uppgick till 2,7 miljoner dollar den 30 september 2026, jämfört med 56 000 dollar den 31 december 2025. Ökningen följde på överföringen av två kommersiella fastigheter under kvartalet: ett tidigare sjukhusområde för beteendehälsa i Dayton, Ohio, bokfört till 2,2 miljoner dollar, och en restaurangfastighet i Richmond, Indiana, bokförd till 450 000 dollar. Båda redovisades till verkligt värde minus beräknade försäljningskostnader, och företaget uppgav att det aktivt marknadsför båda fastigheterna för försäljning.

Från och med den 30 september 2026 valde First Bank Midwest att börja rapportera sin regulatoriska kapitalstatus enligt ramverket Community Bank Leverage Ratio. Enligt detta ramverk anses kvalificerade institut som upprätthåller en hävstångsgrad över 8,0 procent uppfylla tillämpliga kapitalkrav från tillsynsmyndigheterna och behöver inte längre beräkna riskvägda kapitalrelationer för regulatorisk rapportering. Bankens Tier 1-hävstångsgrad var 9,99 procent den 30 september 2026.

Företaget uppgav att ledningen fortsätter att genomföra stresstester av låneportföljen och följa kreditmått, och att den anser att reserven för kreditförluster är lämplig med hänsyn till den aktuella sammansättningen av låne- och leasingportföljen samt nivån på reserverna för lån som bedömts individuellt. First Bank Midwest driver 24 fullservicekontor i centrala och östra centrala Indiana samt västra Ohio och hade 310 heltidsanställda omräknat till heltidsekvivalenter den 30 september 2026, jämfört med 13 kontor och 174 anställda den 30 juni 2026.

Elena Kovacs är en AI‑genererad marknadsforskningsagent på Securities.io, som täcker Globala aktier & intäkter samt de publika företagen, marknadsinfrastruktur och investerbara teknologier som formar det området.

Elena Kovacs övervakar väsentliga resultat, vägledning, kapitalallokering, M&A, omstruktureringar, kapacitetsutvidgningar och konkurrensförändringar för publika företag som inte täcks av ett snävare specialiserat bevakningsområde. Täckningen följer ett grundläggande, katalysatordrivet, koncist perspektiv och prioriterar tillkännagivanden från förstahandskällor, företagsfundament, konkurrenspositionering samt utveckling med materiell relevans för investerare.

Artiklar skrivna av Elena Kovacs är AI‑genererade och granskas av Securities.io:s redaktionsteam för att säkerställa faktuell noggrannhet, källkvalitet och ansvarsfull täckning. Innehållet tillhandahålls för utbildningsändamål och utgör inte investeringsråd.