דירוגים
מניות לוגיסטיקה הטובות ביותר לצמיחה של סחר עולמי

חשיבות הסחר
אפילו אם מכסות ומתיחות גאופוליטיות מפריעות לסחר העולמי, הנטייה לשרשראות אספקה מורכבות יותר אינה הולכת לאיבוד. בעיקר, זוהי יותר הכיוון מחדש של זרם הסחר העולמי מאשר עזיבה משמעותית של גלובליזציה, כאשר נצפה בקנה מידה גדול מספיק.
בעובדה, נפח הסחר הבינלאומי עלה באופן עקבי מאוד מאז 1991, ואין סימנים להאטה.

מקור: Our World In Data
לכן, משקיעים צריכים לשים לב לחברות הלוגיסטיות המובילות, שלא רק מהוות את עמוד השדרה של הסחר הבינלאומי, אלא גם מייצגות דרך טובה לקבלת חשיפה למגזר.
חלק מחברות אלו הן גלובליות באמת, נוכחות בכל רחבי העולם. חלק אחרות מתמחות יותר באזור מסוים. ואחרות אינן מופעלות ישירות מטוסים, ספינות או משאיות, אלא משמשות כמפעילות קשר צמתים, או כך המכונות “משלוחים אחרונים”.
Swipe to scroll →
| Company | Ticker | 2024 Revenue (USD) | 2024 Net Income (USD) | Focus |
|---|---|---|---|---|
| United Parcel Service | UPS | $91.1B | $5.7B | Global parcel delivery, healthcare logistics |
| FedEx Corporation | FDX | $87.9B | $4B | Overnight & international freight |
| ZTO Express | ZTO | $44.2B | $8.9B | Chinese parcel delivery |
| C.H. Robinson Worldwide | CHRW | $17.7B | $465M | 3PL freight orchestration |
| XPO, Inc. | XPO | $4.9B | $387M | Last-mile & less-than-truckload (LTL) |
1. United Parcel Service (UPS)
(UPS )
כאחד מנושאי הסחורות הגלובליים הראשונים, UPS הוא אולי ספק הלוגיסטיקה המוכר ביותר בעולם, עם רשת משולבת של שירותי קרקע, אוויר וים.
החברה מעסיקה 490,000+ אנשים ב-195 מתקני הפצה עם יותר מ-25 מיליון רגל מרובעת של שטח אחסון.
UPS מפעילה יותר מ-600 שדות תעופה עם 525 מטוסים, מתוכם 292 בבעלותה.
היא שולחת חבילות בכל יום עסקים ל-1.6 מיליון לקוחות משלוח ל-10.1 מיליון לקוחות משלוח, ביותר מ-200 מדינות וטריטוריות.
ב-2024 היה ממוצע של 22.4 מיליון חבילות ליום, סה”כ 5.7 מיליארד חבילות במהלך השנה.
החברה גם היא חטיבת בריאות, המספקת שירותי לוגיסטיקה לבתי חולים ומתקנים רפואיים אחרים, במיוחד עם שרשרת קרה אולטרה-אמינה. חטיבה זו מעסיקה 10,000 אנשים, משרתת 150,000 לקוחות, והיא שותפה מרכזית לניסויים קליניים בכל רחבי העולם.

מקור: UPS
פעילות זו יצרה $91.1B הכנסות ב-2024, עם רוב ההכנסות משוק הבית האמריקאי. היא יצרה רווח נקי של $5.7B.
החברה גם מחלקת דיבידנדים נדיבים (וגדלים) לבעלי מניותיה, עם תשואה יחסית גבוהה של כמעט 8% בספטמבר 2025.

מקור: UPS
2. FedEx Corporation (FDX)
(FDX )
FedEx הוא נושא הסחורות הגלובלי הגדול האחר לחבילות, שנוסד ב-1971 על ידי פרדריק ו. סמית’, חייל מעוטר שנפטר לאחרונה ביוני 2025. החברה גדלה במהירות מאז, דרך תערובת של צמיחה אורגנית ורכישות.

מקור: FedEx
FedEx עשתה מיומנות במשלוחים ליליים ובינלאומיים, עובדת כמעט בכל רחבי העולם (220 מדינות).
היא מפעילה 698 מטוסים ו-200,000 כלי רכב ממונעים, מעסיקה 500,000+ אנשים, מפעילה 5,000+ מתקנים, ומשלחת 17 מיליון חבילות ביום.
המסחר האלקטרוני היה ברכה גדולה עבור החברה, אפילו אם שליחת חבילות ומסמכים של תאגידים עדיין הולכת חזק.
בנוסף למכירת שילוח, FedEx גם מציעה FedEx Supply Chain, פתרון לוגיסטי אינטגרלי למסחר אלקטרוני, המטפל באחסון, מילוי הזמנות, החזרות ומחזור ללקוחותיה, עם 475 מיליון חבילות מעובדות בשנה.
FedEx Supply Chain משולבת עם רשת צפופה מאוד של מיקומים קמעונאיים, עם יותר מ-50,000 מיקומים בארצות הברית, כולל הפקדה ואיסוף זמינים ב-Walgreens, Dollar Generals, Office Depot וכו’.
החברה יצרה $87.9B הכנסות ב-2024, ורווח נקי של $4B.
החברה חוותה מכירות סטטיות יחסית בשנתיים האחרונות, עם הכנסות כוללות גבוהות יותר ב-2022, עומדות על $93B, עקב ירידה יחסית בסחר בינלאומי.
המגמה הזו נראית כי היא מתהפכת קצת כבר עבור 2025. בנוסף, הרווח הנקי הצליח לגדול עקב שיפור ביעילות (הרווח הנקי של 2022 היה $3.8B).
3. ZTO Express (ZTO)
(ZTO )
ZTO Express הוא אחד מחברות המשלוח הגדולות ביותר בסין.
כך, בעוד ארצות הברית מנסה לנתק את כלכלתה מסין, צמיחת הסחר הסיני עם שאר העולם, וצמיחה כלכלית בדרום-מזרח אסיה, צריכה לפצות בעיקר על כל נפח סחר אבוד עם ארצות הברית.
היום, סין היא השותפה המסחרית החשובה ביותר עבור כמעט כל מדינות בעולם, עוקפת את הדומיננטיות הקודמת של הסחר העולמי על ידי ארצות הברית, חוץ מארצות הברית ומספר מדינות במערב אירופה.

מקור: Al Jazeera
ZTO Express נוסדה ב-2002 והונפקה ב-2016, ההנפקה הגדולה ביותר של אותה שנה. מאז 2018, Alibaba (BABA ) וזרוע הלוגיסטיקה שלה, Cainiao, מחזיקים במשותף 10% מ-ZTO Express. היא נרשמה בשוק הונג קונג ב-2022 ונכללה במדד Hang Seng ב-2025.
ZTO שולטת ב-19.4% משוק החבילות בסין ב-2024, והייתה השליחה הגדולה ביותר בתעשייה על פי נפח חבילות.
היא מתמקדת יותר בחבילות גדולות, ומותירה את החבילות הקטנות יותר (מגמה גדלה במסחר האלקטרוני הסיני) למתחרים שלה, מעדיפה להתמקד ברווחים.
ב-2024, החברה יצרה $44.2B הכנסות, עבור רווח נקי של $8.9B
4. C.H. Robinson Worldwide (CHRW)
(CHRW )
רוב החבילות עוברות דרך נקודות מעבר ושיטות תחבורה רבות מהמפעל, למחסן, למרכזי הפצה, ואז ללקוחות הסופיים.
בעוד שחבילות בעלות ערך גבוה הדורשות מהירות נוטות להיות מטופלות על ידי תחבורה אווירית וחברות משולבות כמו UPS או FedEx, סחורות גדולות יותר או זולות יותר נוטות לעבור יותר על ידי ים, רכבת ולבסוף משאיות.
כאחד מספקי הלוגיסטיקה השלישיים (3PLs) הגדולים ביותר, תפקידה של CHRW בתהליך זה הוא תזמון לוגיסטי. היא מחברת שולחים לנושאים ברחבי האוקיינוס, אוויר, משאיות ורכבת.
כך, הערך שהחברה מספקת אינו בבעלות אמצעי התחבורה, אלא בהיותה שותפה אמינה ושקופה לניהול שרשראות אספקה גמישות, מחברת יחד 150,000+ נושאים.
CHRW היא המהגרת הגדולה ביותר של משאיות בצפון אמריקה, מנהלת עולמית 37 מיליון משלוחים בשנה ו-700,000 הצעות לקוחות ביום.
החברה יצרה $17.7B הכנסות ב-2024, עבור רווח נקי של $465M. החברה הייתה מאוד עקבית בהעלאת דיבידנדים שלה במשך הזמן, עם CAGR של 15% של דיבידנדים למניה ב-25 השנים האחרונות. בסך הכל, היא החזירה 114% מזרם המזומנים החופשי לבעלי מניותיה מאז 2019.

מקור: CHRW
עם התמקדותה החזקה יותר בצפון אמריקה, החברה יכולה להרוויח ממאמץ התעשייה מחדש, אפילו אם הסחר הבינלאומי ירד.
5. XPO, Inc. (XPO)
(XPO )
בעוד רוב חברות הלוגיסטיקה מתמקדות במשלוחים לטווח ארוך, זה עוזב את השאלה של משלוח אמיתי במייל האחרון לא פשוט. זוהי תהליך יקר יותר שדורש נוכחות מקומית חזקה.
אותו הדבר יכול להיאמר על less-than-truckload (LTL), שבו משהו צריך להיות מובל, אבל אינו נפחי מספיק כדי למלא משאית שלמה.
שני המגזרים האלה הם המומחיות של XPO, שמכסה 99% מכל קודי הדואר בארצות הברית, כמו גם קנדה, מקסיקו והקריביים.

מקור: XPO
XPO גם פעילה באירופה, היא המפעילה ה-Full Truckload (FTL) הגדולה ביותר וספקית הרשת הפלטפורמה (LTL) הגדולה ביותר בצרפת, ספרד ופורטוגל. היא גם הרשת LTL הגדולה ביותר בבריטניה.
החברה 38,000 עובדים הזיסו 18 מיליארד פאונד של מטען ב-2024 עבור 55,000 לקוחות עם 608 מיקומים.
השוק בו XPO פועלת יוצרת שילוב של שחקנים מקומיים וחברות ענק שמחפשות למלא את הפער בשרשרת הלוגיסטית שלהן.

מקור: XPO
XPO יצרה $4.9B הכנסות ב-2024, עבור רווח נקי של $387M. החברה גם הופכת ליותר יעילה במשך הזמן, וככל שהיא גדלה, ההכנסות לפאונד מטען מועבר עולה באופן עקבי.

מקור: XPO
בסך הכל, XPO היא חברה הנהנית מיעילות גלובלית גוברת וביקוש גובר לחבילות ממסחר אלקטרוני, כמו גם שרשראות אספקה תעשייתיות מורכבות יותר.











